Voortgang & Tegenwind: Rood op het pluche

Decennialang werd het Groninger provinciebestuur gedomineerd door sociaaldemocraten. Hun invloed was zo groot dat gesproken kan worden van een ware regentencultuur. Hoe verwierven deze ‘rode regenten’ hun machtspositie? Wat wilden zij bereiken? En hoe veranderde hun rol toen politieke vanzelfsprekendheden begonnen af te brokkelen?

Voortgang & Tegenwind: Rood op het pluche

Decennialang werd het Groninger provinciebestuur gedomineerd door sociaaldemocraten. Hun invloed was zo groot dat gesproken kan worden van een ware regentencultuur. Hoe verwierven deze ‘rode regenten’ hun machtspositie? Wat wilden zij bereiken? En hoe veranderde hun rol toen politieke vanzelfsprekendheden begonnen af te brokkelen?

Op woensdag 10 juni staat dit onderwerp centraal tijdens de zesde lezing in de reeks Voortgang & Tegenwind: 200 jaar provinciaal bestuur in Groningen. De bijeenkomst vindt plaats in het Berlagehuis in Usquert.

Rode dynastieën

Historicus Stefan Couperus, universitair hoofddocent aan de Rijksuniversiteit Groningen, neemt het publiek mee in de geschiedenis van de sociaaldemocratische machtsvorming in Groningen. Aan de hand van bestuurders, politieke families en netwerken laat hij zien hoe de PvdA en haar voorgangers decennialang een bepalende rol speelden in het provinciale bestuur.

Welke idealen dreven deze bestuurders? Hoe organiseerden zij hun invloed? En hoe gingen zij om met politieke tegenstanders én met de verwachtingen van hun achterban?

Persoonlijk perspectief

Naast het historische verhaal biedt de avond ook een persoonlijk perspectief. Tjeerd van Dekken, voormalig gedeputeerde namens de PvdA, vertelt hoe zijn betrokkenheid bij de komst van een asielzoekerscentrum hem ertoe bracht politiek actief te worden.

Hij blikt terug op zijn ervaringen als bestuurder en reflecteert op de veranderende positie van de sociaaldemocratie in Groningen. Wat betekent het om een partij te vertegenwoordigen wanneer traditionele machtsposities onder druk staan? Hoe verwezenlijk je de opdracht van je achterban in een tijd van politieke verandering?

Reeks over 200 jaar provinciaal bestuur

De lezing maakt deel uit van de reeks Voortgang & Tegenwind, waarin historici, bestuurders en andere betrokkenen de geschiedenis van het Groninger provinciebestuur belichten. In tien lezingen komen uiteenlopende thema’s aan bod, van aristocratische bestuurders en milieubeleid tot gaswinning, cultuurbeleid en sociaaldemocratische macht. De reeks lezingen worden georganiseerd naar aanleiding van het verschijnen van het boek Voortgang & Tegenwind.

Praktische informatie

  • Lezing: Rood op het pluche
  • Datum: woensdag 10 juni 2026
  • Tijd: 20.00 uur
  • Locatie: Berlagehuis, Usquert
  • Toegang: gratis, aanmelden verplicht

Meld je aan

Foto: 1 Mei demonstratie met o.a. Fré Meis en Jacques Wallage en spandoek PvdA, CPN, PSP en PPR; Persbureau D. van der Veen, Collectie Groninger Archieven.