Spoorlijn Groningen - Heerenveen
Plannen voor spoorlijn tussen Groningen en Heerenveen
De provincies Groningen en Fryslân hebben plannen om een spoorlijn aan te leggen tussen Groningen en Heerenveen. Deze treinverbinding moet eraan bijdragen dat Noord-Nederland beter bereikbaar wordt. We willen een aantrekkelijke verbinding tussen Groningen en Heerenveen realiseren, waarbij ook Drachten en Leek per spoor bereikbaar worden. De verbinding tussen Groningen en Heerenveen moet het eerste deel worden van het Zuiderzeelijntracé, een snelle verbinding tussen Groningen en Amsterdam.
Waar komt de spoorlijn?
De nieuwe spoorlijn volgt voor een groot deel het oorspronkelijk getekende Zuiderzeelijntracé en loopt grofweg langs de A7. De spoorlijn doorkruist zeven gemeenten: Groningen, Zuidhorn, Marum, Leek, Smallingerland, Opsterland en Heerenveen. In Drachten en Leek moet een nieuw station komen.
Uitgangspunten
Eén van de uitgangspunten is dat de spoorlijn voorbereid is op een mogelijke toekomstige hogesnelheidslijn (200 kilometer per uur). Een ander uitgangspunt is dat een treinreis tussen Groningen en Heerenveen maximaal 35 minuten mag duren. Verder moet de spoorlijn zo dicht mogelijk langs de A7 lopen.
Planning
De spoorlijn kan voor een deel worden betaald uit geld van het Rijk, dat we als tegemoetkoming krijgen voor het schrappen van de Zuiderzeelijn. Samen met aanvullende bijdragen uit de regio is er voor de spoorlijn een bedrag van maximaal 577 miljoen euro beschikbaar. De provincies zijn aan het onderzoeken of het haalbaar is om de spoorlijn voor dit bedrag aan te leggen. Daarover praten zij met de betrokken gemeenten, met inwoners en met marktpartijen. Op dit moment werken de provincies Groningen en Friesland het plan voor de spoorlijn verder uit. Dat plan vormt de basis voor de aanbesteding in 2012. Halverwege 2012 zal blijken of marktpartijen een realistisch eerste bod uitbrengen binnen het beschikbare budget.
Meer informatie?
Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Elizabet de Graaf, afdeling Verkeer en Vervoer, telefoon 050 - 316 45 15, e-mail e.de.graaf@provinciegroningen.nl.
Downloads
- 6 juni 2011 | Document (overige) | Grootte 2 MB
Presentatie gemeente Leek en gemeente Zuidhorn 30 mei 2011 - 11 februari 2011 | Brief | Grootte 427 KB
Voortgang spoorlijn Groningen-Heerenveen
9 februari 2011, nr. 2011-06690/6/A.12, CW - 25 januari 2011 | Grootte 423 KB
Openbaarvervoerverbinding Groningen Heerenveen
In opdracht van de provincies Fryslân en Groningen heeft Quooste onderzocht wat uit kwalitatief en strategisch oogpunt het meest gewenste vervoersconcept is op de lijn Heerenveen-Groningen en of dit concept betaalbaar is met de beschikbare middelen, nu en in de toekomst. - 16 juni 2010 | Voordracht | Grootte 279 KB
voordracht van Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten van Groningen om de verkenningenfase voor de spoorlijn Groningen-Heerenveen te vervolgen en als eerste stap hierin te starten met de eerste fase van een openbare aanbestedingsprocedure
15 juni 2010, nr. 2009-75.028, VV -
21 december 2010 | Brief | Grootte 767 KB
Voortgangsrapportage Regio Specifiek Pakket ZZL (RSP)
20 december 2010, nr. 2010-65.671/50/A.9, VV - 25 oktober 2010 | Document (overige) | Grootte 1 MB
Presentatie spoorlijn Groningen-Heerenveen
Hoe houden we Groningen bereikbaar?
Stad en ommeland moeten goed bereikbaar blijven. Dat is een belangrijke doelstelling binnen ons verkeer- en vervoerbeleid.
Lees verder
- Natuur en landschap
- Wonen en welzijn
- Klimaat en energie
- Verkeer en vervoer
- Projecten Regiospecifiek Pakket (RSP)
- OV-chipkaart
- RegioTram
- Extra sneltrein Groningen - Leeuwarden
- Spoorlijn Groningen - Veendam
- Spoorlijn Groningen - Heerenveen
- Spoorlijn Veendam - Stadskanaal
- Oostelijke Ringweg
- Zuidelijke Ringweg
- Verdubbeling N33 Assen - Zuidbroek
- N46, N993, N994 en Ellerhuizerbrug bij Bedum
- N355 Noordhorn - Zuidhorn
- N360 Groningen - Delfzijl
- N361 Mensingeweer - Winsum - Groningen
- N366 Veilig
- N983 Aduard - Wehe den Hoorn
- Fietsroute Plus Bedum - Groningen
- Fietsroute Plus Zuidhorn - Groningen
- Herinrichting Winschoten-Pekela N972
- Nieuwe brug Zuidhorn
- Nieuwe brug Aduard en Dorkwerd
- Nieuwe Noordzeebrug
- Vervangen beschoeiing Winschoterdiep Hoogezand-Zuidbroek
- Vervangen beschoeiing Winschoterdiep bij Scheemda
- Baggeren Winschoterdiep
- Aanpassen dijkvakken Eemskanaal
- Baggeren Van Starkenborghkanaal
- De wegen in de winter
- Cultuur
- Werken en ondernemen
- Water, milieu en veiligheid
- Provinciaal Omgevingsplan
